Abone Veri Tabanları

CAB Abstracts

Tür: eDergi Yıl: 2014 Konu Başlıkları: Tarım, Uygulamalı Yaşam Bilimleri vd.

Tarım, Uygulamalı Yaşam Bilimleri, Ormancılık, İnsan Beslenmesi, Veterinerlik, Tıp ve Çevre konularında 1910 yılından günümüze zengin bilgi içeriğine sahip 736 e-dergiyi kapsamaktadır.

Sayfaya Git

Turnitin

Tür: Web Yıl: 2015 Konu Başlıkları: İntihal Engelleme Programı
TURNITIN (İNTİHAL ANALİZ PROGRAMI)

EKUAL üyesi kurumlarda öğrenci ödevi, rapor ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmaktadır.

İçerik:İntihal Analiz

Yetkili Kullanıcılar:
Üniversiteler ve diğer EKUAL üyesi kurumların öğretim elemanları, öğrencileri, araştırmacıları ve diğer personeline; ödev, rapor ve tez türü dokümaların, yıllık submit kotasına uygun şekilde , analiz yapması için kullanım hakkı verilmektedir. Makale analizi için iThenticate kullanılmalıdır.

ÖNEMLİ UYARI:
ÖĞRETMEN HESABI AÇAN HOCALARIMIZIN DİKKATİNE

Ödev eklerken Gönder butonuna basmadan önce Yeni Ödev Ekle sayfasında bulunan İSTEĞE BAĞLI AYARLAR kısmına mutlaka girerek ayarları istediğiniz şekilde düzenleyiniz. DEPO YOK Seçeneğini seçiniz. Kullanıcının, analiz yapmak üzere sunduğu, kendi dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Default olarak dokümanlar içerik havuzuna gider (maalesef default değiştirilemiyor). Ayarlardan, havuzda yer almasını istemediğiniz dokümanlarınızı, “depo yok” seçeneğini işaretleyerek, içerik havuzunda yer almamalarını sağlayabilirsiniz.

DEPO YOK seçeneği seçilmediği takdirde Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir.

Öğrenci gönderimlerinin Orijinallik Raporlarını oluştur kısmında Hemen oluştur seçeneğini seçiniz.(Teslim tarihine kadar raporların üzerinde değişiklik yapmak mümkündür.)
İLK RAPOR NİHAİ RAPOR OLACAKTIR KISMINI SEÇMEYİNİZ.

UYARI:
Öğretmen arayüzünde bulunan “Hızlı Gönder / Quick Submit” seçeneği seçilerek yapılan yüklemeler, otomatik olarak depoya gittiğinden bu seçeneğin kullanılmaması önem teşkil etmektedir. Bu seçenek üzerinden yapılan yüklemeler, depoya gideceğinden aynı doküman tekrar yüklendiğinde %100 ya da buna yakın bir benzerlik çıkacaktır.

Kılavuzlar / Gerekli Dosyalar

Turnitin Tanıtım Kılavuzu [Yeni]

Turnitin Öğretmen Kılavuzu [Yeni]

Ödev eklerken Dikkat edilmesi gerekenler [Yeni]

Şifre Sıfırlama [Yeni]

Şifre Oluşturma [Yeni]

Turnitin Öğretmen Rehberi [Yeni]

Enstitüler İçin Turnitin Kullanma Kılavuzu

Değerli Akademisyenler;
Kütüphanemiz ,intihal tespit hizmeti veren Turnitin veritabanına abone olmuştur.
Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci Tez, Ödev ve Projelerinin kontrolünü sağlamak ,intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı kullanıma açılmıştır. Program ; ödev ve benzeri çalışmaları internet, veri tabanları ve daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.
Sistemin kullanılmaya başlaması için:
-Öncelikle; öğretim üyelerimiz için sistemde hesap oluşturulma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Hesap oluşturulabilecek akademik kadrolar :
-Yrd.Doç.Dr., Doç.Dr., Prof.Dr. kadrolarında olan Öğretim Üyelerimiz ile Araştırma görevlisi, Okutman, Öğretim görevlisi kadrolarında olup yüksek lisans, doktora yapmayan ve derslere giren Akademisyenlerimiz de hesap oluşturabilirler)
-Bu işlem kütüphane yöneticiliğinde gerçekleştirilecek olup, isim soyad, e-posta bilgilerinin kutuphane@ozal.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir.
Öğretim üyeleri belirttikleri e-posta hesaplarına gelecek aktivasyon mailindeki şifrelerle sisteme giriş yapabileceklerdir.

Sayfaya Git

Wiley Online Library

Tür: eDergi Yıl: 2008 Konu Başlıkları: Multidisipliner

Wiley Dergi Erişimi diğer Linki için tıklayınız.

Wiley Dergi Listesine erişmek için tıklayınız.

Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.

Wiley dergileri hakkında:

1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation
Report’ta (JCR) indekslenmiştir.
363 Wiley dergisi kendi alanında en iyi ilk 10 dergi arasındadır.
26 Wiley dergisi 2016 yılında en başarılı dergi sıralamasında 1. sıraya yükselmiştir.
142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.
784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.
Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden
geldiğini göstermektedir.
Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.
CA- A Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 187.04’tür ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.
Wiley Online Library araştırma alanları:

Kimya
İşletme, ekonomi, finans, istatistik
Tıp
Yaşam Bilimleri
Matematik
Veterinerlik
Diş Hekimliği
Polimer ve Materyal Bilimleri
Eczacılık
Fizik ve Astromi
Psikoloji
Eğitim Bilimleri
Mühendislik
Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi
Mimarlık ve Planlama
Sanat ve Uygulamalı Sanatlar
Biyoloji
Biyoteknoloji, Biyokimya & Biyofizik
Hücre ve Moleküler Biyoloji
Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojisi
Genetik
Coğrafya & Keşifler
Tarih
Arkeoloji

Sayfaya Git

İThenticate

İçerik:İntihal Analiz

Yetkili Kullanıcılar ve Özel Şartlar:
Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri ile diğer EKUAL üyesi kurumlarda çalışan araştırmacılara, yıllık submit kotasına uygun şekilde ( kişisel makalelerini analiz edebilmeleri için kullanım hakkı verilmektedir. iThenticate, öğrenci ödevi, rapor ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalı (bu doküman türleri için Turnitin kullanılmalıdır), kişisel akademik makalelerin analizinde kullanılmalıdır. EKUAL üyesi kurum tarafından yayınlanan dergilere gelen makalelerin analizi, Yetkili Kullanıcı durumundaki editörler tarafından yapılabilir.

Değerli Akademisyenler:
Akademik çalışmalardaki intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate -İntihali Engelleme Programı, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından üniversitemiz erişimine açılmıştır. Program doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahiptir. Web tabanlı arayüz ile özel bir eğitim gereksinimi olmaksızın kullanılmaktadır. İntihal analizi yapılacak belge, kullanıcı tarafından iThenticate programına bir e-postaya belge ekler gibi kolaylıkla yüklenmekte, intihal analizi birkaç dakika içinde bitirilebilmektedir.
iThenticate programını akademik unvanı Dr, Yard.Doç., Doç., Prof. olan öğretim görevlileri kullanabilecektir.
Programı kullanmak isteyen akademisyenlerimizin erişim tanımlamaları için kutuphane@ozal.edu.tr adresine unvan, bölüm, ad, soyad, dahili telefon ve elektronik posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.
Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde iThenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Sisteme tanımlaması yapılan akademik personelin bildirmiş olduğu mail adresine şifre ve kullanıcı adı gönderilecektir.
Bu kullanıcı adı ve şifre http://www.ithenticate.com/ adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır.

Sayfaya Git