ozal.edu.tr Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite
ozal.edu.tr Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite

Abone Veri Tabanları

Malatya Turgut Özal Üniversitesi  Kütüphanesi ile ANKOS, EKUAL ve yayıncılar arasındaki ortak lisans anlaşmaları gereğince abone olunan ya da deneme erişimine açılan elektronik kaynakların otomatik dosya indirme programları ile sistematik olarak kopyalanması, çok sayıda kaynağın kişisel bilgisayarlara indirilmesi, ticari amaçlı olarak kullanılması, satılması, e-posta listeleri ile dağıtılması yasaktır.Bu durumun ihlali, aboneliğimizin askıya alınması, kaynaklara erişimimizin bir süre engellenmesi ya da anlaşmamızın iptal edilmesi yanında hukuki sürecin başlatılması ile sonuçlanabilir.Bu konuda göstermiş olduğunuz özen için teşekkür ederiz.

AYEUM (Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi) Eğitim Platformu

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM), sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

Üniversite personel ve öğrencilerinin veri tabanına IP üzerinden değil de bireysel giriş yapabilmesi için sistemde güncelleme yapılmaktadır. Üye bireysel giriş yaptığında AYEUM’da artık interaktif sınav modülü ile bilgilerini ölçecek ve adına düzenlenmiş katılım belgesini indirebilecek. Ayrıca eğitmene soru sor kısmından eğitimcilere sorular sorulabilecek. Öğrenilmeyen yerler için sistem kendilerine ek dönütler ve bilgiler de sunmaktadır.

Personel ve öğrenciler sisteme üye ol kısmından sadece kurumsal mail adresleriyle üye olabileceklerdir.

Mail uzantısı …@ozal.edu.tr . Üye olduktan sonra mail adreslerine bir doğrulama kodu gelecek ve onayladıkları takdirde sorunsuz giriş yapmış olacaklar.

Üyeler üyelik sonrası sisteme istedikleri yerden erişebilirler.

Ders Listesi İçin Lütfen Tıklayınız

Sayfaya Git

Complete Anatomy

Elsevier tarafından sunulan Complete Anatomy 2021; öğrencilere, akademisyenlere ve sağlık profesyonellerine anatomi eğitimi ile ilgili devrim niteliğinde çözümler sunmaktadır.

Complete Anatomy, dünyada 300’ün üzerinde üniversitede kullanılmaktadır. ,
Complete Anatomy içerisindeki araçları kullanarak, laboratuvar ortamında olmaya gerek duymadan diseksiyon yapabilir ve çeşitli durumları simüle edebilirsiniz.

Complete Anatomy içinde yapmış olduğunuz çalışmaları, gruplar oluşturarak paylaşabilir ve kullandığınız farklı cihazlardan içeriğe erişebilirsiniz.

Dünyanın en gelişmiş anatomi platformu olan Complete Anatomy içeriğinde bulunan özellikler:

*17.000’den fazla vücut yapısını içeren en gerçekçi ve eksiksiz insan modeli
*Atan ve atım sırasında diseksiyon yapılabilen 3D kalp modeli
*Tek bir platformdan erişebileceğiniz, anatomi platformları arasındaki en geniş video içeriği. Kardiyoloji, Ortopedi, Oftalmoloji, Diş Hekimliği ve Fitness alanında 1,500’den fazla klinik video
*Gerçek zamanlı Kas Hareketleri, Kasların Yerleşimleri, Kemik Haritalama, Sinirlerin ve Arterlerin Takibi
*Ayrıntılı Mikroanatomi Modelleri.
*Yaratıcı araçlar – AR modu, kesit alma, kemik kırıklarını ve yaralanmaları görselleştirme, ağrı ve hücre büyümesi simulasyonları
*AR modunda çoklu kullanıcı özelliği
*Model üzerinde etiketleme, işaretleme ve görsel ekleme seçenekleri
*Klinik Anatomi, Hasta Başı Ultrason Uygulamaları, Kadavra Görüntüleri gibi birçok konuda, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmış 100 saatin üzerinde ders içeriğini tek bir platformda sunan tek anatomi platformu.
*Sadece Complete Anatomy platformunda sunulan, tek bir platformdan erişebileceğiniz akademisyen araçları: dersler, quizler oluşturma, içerikleri öğrenciler ile paylaşma ve öğrencilerin performansını takip edebileceğiniz öğrenci paneli özellikleri bulunmaktadır.

Sayfaya Git

EBSCO-Academic Search Ultimate (Tüm Disiplinler)

Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.
Kapsadığı konulardan bazıları:
Antropoloji Kadın çalışmaları
Astronomi Kimya
Bilim ve teknoloji Matematik
Biyoloji Mimarlık
Coğrafya Mühendislik
Dil ve edebiyat Müzik
Din ve felsefe Psikoloji
Eczacılık bilimleri Siyaset bilimi
Eğitim Sosyoloji
Etik ve kültürel çalışmalar Spor
Fizik Tarih
Güzel sanatlar Tıp ve sağlık bilimleri
Hukuk Veterinerlik
İşletme Zooloji
Jeoloji ve daha birçok disiplin…

İçerik:
• Özetleri ile birlikte indekslenen 17,900’e yakın dergi
• Toplam tam metin dergi : 11,900’den fazla
• Hakemli tam metin dergi : 8,700’e yakın
• Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi: 5,300’den fazla
• Tam metin dergilerin indekslendiği sosyal ve beşeri bilimler alan ve atıf indeksleri: ATLA Religion, ERIC, Historical Abstracts, MLA International Bibliography, PsycINFO, Social Sciences Citation Index (SSCI), Scopus
• Tam metin dergilerin indekslendiği fen bilimleri ve mühendislik alan ve atıf indeksleri: AGRICOLA, Biological Abstracts, CAB Abstracts, Chemical Abstracts, E.I. Compendex, GeoRef, Inspec, Science Citation Index (SCI), Scopus
• 80 farklı ülkenin yayıncılarından derlenen küresel içerik.
• Örnek yayıncılar: American Association for the Advancement of Science, American Bar Association, Cambridge University Press, Duke University Press, Elsevier, Johns Hopkins University Press, Karger AG, MIT Press, Oxford University Press, Springer Nature, Taylor & Francis, Wiley, World Scientific Publishing ve daha fazlası
• Aralarında AAAS’nin Science dergisinin de bulunduğu dünyanın en önemli dergilerinin tam metinleri
• 1887’ye kadar uzanan arşiv kapsamı bulunmaktadır.

Sayfaya Git

EBSCO-DynaMed: Kanıta Dayalı, Hasta Başı Bakım Aracı

Hekimler tarafından hekimler için hazırlanan DynaMed ile hasta başında ortaya çıkan klinik sorulara hızlı, kanıta dayalı ve uygulanabilir cevaplar verilir. En önemli 500 tıp ve sağlık bilimleri dergisi editörler tarafından her gün incelenir, en güncel kanıta dayalı bilgi ile hastalıklara ve ilaçlara dair özetler hazırlanır, hazır ve güvenilir bilgi olarak sunulur. Değerlendirme ve Tavsiyeler, Teşhis, Tedavi ve daha birçok kategori içeren özetlerde randomize kontrollü çalışma (RKÇ) bilgileri, kanıt derecesine bağlı olarak GRADE’e göre hazırlanmış güçlü ve zayıf tavsiyeler, hastalara sunalabilecek alternatif ilaçlar ve referans alınan rehberler yer almaktadır.
DynaMed’in iş birliği yaptığı kurum ve derneklerden örnekler:
• American College of Physicians (ACP)
• American Medical Association (AMA)
• McMaster University
• Micromedex Solutions
• The JAMA Network

DynaMed ekibindeki hekimlerin bağlı olduğu kurumlardan örnekler:
• Harvard University
• Massachusetts General Hospital
• Yale
• Brigham and Women’s Hospital
• Dana Farber Cancer Institute
• University of California San Francisco
• Cleveland Clinic

Mobil cihazlar ile her zaman ve her yerden, hem de internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın DynaMed’e erişim sağlanabilmetedir. Mobil uygulamayı yükleme ve yetkilendirme adımları: https://eis1.my.salesforce.com/sfc/p/1H000000P2eP/a/1H000000bysx/CB3IWtY_U3vOxLIcAnHbRZlLerRdyOBxZYeDRSoOeVM

Sayfaya Git

Mendeley

Mendeley Nedir?

Mendeley size sizlerin araştırmalarınızı düzenlemeye, diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.
Erişim ve üyelik Adresi: http://www.mendeley.com/

Mendeley ile

• Otomatik bibliyografiler oluşturulabilir.
• Kolaylıkla çevrimiçi olarak diğer araştırmacılarla işbirliği yapılabilir.
• Diğer araştırma yazılımlarından makaleleri kolaylıkla ithal edebilir.
• Araştırmacı okuduğu makaleye dayalı ilgili diğer makaleleri bulabilir.
• Araştırmacı çevrimiçi olarak herhangi bir yerden makalesine ulaşabilir.
• 1000 ve üzerinde dergi için atıf biçimlerine ulaşabilir ve atıf yöntemi seçimi ile yeni biçimler oluşturabilirsiniz.
• Birden fazla PDF dosyasını aynı anda açabilir, sürekli olarak araştırma dosyanıza dönüş yapabilirsiniz, ayrıca yanına notlar alabilirsiniz.
• iPhone ve iPad uygulamaları ile yolculuk sırasında ve ya herhangi bir süreçte makaleleri okumaya devam edebilirsiniz.

Mendeley.com’a yapacağınız küçük bir kayıt işleminden sonra programı ücretsiz bilgisayarınıza indirerek yukarıda bahsi geçen imkanlardan faydalanabilirsiniz.

İlgili Dokümanlar

Kullanım Kılavuzu (Sunu – Türkçe)

Mendeley Nedir? (Video – İngilizce)
MS Office Word ve OpenOffice Atıf Oluşturma (Video – İngilizce)
Mendeley Youtube Kanalı

“Mendeley Desktop” ta kaynakça yönetim programı olup; bu tür programların yetenekleri hakkında karşılaştırmalı analiz yapabilirsiniz.

Sayfaya Git

UpToDate

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 7300’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 12.000’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay ara yüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

UpToDate dünyanın en çok kullanılan Klinik Karar Destekleme araçlarından birisidir, dünya çapında 190+ ülkede 38.800’den fazla hastanede, 2 milyondan fazla klinisyen tarafından ayda 50 milyon defadan fazla erişilen bu kaynak daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır.
Dünya çapında yapılan birbirinden bağımsız 80 ayrı çalışmada UpToDate ‘in; hastane kalitesinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin, ölüm oranlarının ve hastane harcamaların azaltılmasına yaptığı olumlu etkiler gösterilmektedir.

İlk kayıt için UpToDate ‘e kurum/kampüs internet ağından girilmesi gerekmektedir.

Kurum internet ağından girildiğinde herhangi bir e-posta adresi ile kayıt oluşturabilirsiniz.

Uzaktan/Ev/ofis/mobil cihazlardan erişim için kayıt: için lütfen tıklayınız
NOT: Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.uptodate.com/online adresi üzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişten sonra erişim süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır.

Mobil kullanım video kılavuz için lütfen tıklayınız

Entegrasyon görüşleri ile ilgili video için lütfen tıklayınız

Erişim adresi:

Sayfaya Git

TR