ozal.edu.tr Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite
ozal.edu.tr Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite

GETEM Engelsiz Kütüphane

Üniversitemiz “Engelsiz Üniversite” olma yolunda hızla ilerliyor. Son olarak, Boğaziçi Üniversitesi GETEM ile kurumsal işbirliği yapılarak, görme engelli personel ve öğrencilerimizin kütüphanecilik hizmetlerinden faydalanması sağlandı.

Hizmetten yararlanmak isteyen personel ve öğrencilerimizin, Öğrenci işleri Daire Başkanlığı’na ulaşarak engellilikle alakalı raporlarını ulaştırmaları gerekmektedir. Belgelerini ibraz eden öğrencilerin istedikleri sesli kitaplar için ” engelsizmtu@ozal.edu.tr “ye mail yoluyla ulaşmaları gerekmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce’den oluşmaktadır. Kütüphanede hikaye-roman-şiir türü kitapların yanı sıra, Türkiye üniversitelerinde okutulmakta olan ders malzemesi (kitap-makale-ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve bilimsel makale-kitap bulunmaktadır. GETEM bu kapsamda 35 binden fazla yayını barındırmaktadır. İnternet kütüphanesinde yer alan kitap, dergi ve diğer materyaller metin, ses (bilgisayar ve insan sesi) ve DAISY (metin insan sesi) formatlarında yer almaktadır. İlgili materyaller bilgisayar ekranını seslendiren özel programlar aracılığıyla dinlenebilecektir.

 

TR